امنیت همیشه یکی از نگرانی های مردم در سراسر دنیا بوده است. علاوه بر نیاز به مخفی کردن لوازم با ارزش برای هر شخصی در درازمدت ، حفاظت از آن مکان نیز یکی دیگر از دغدغهای مردم در طول تاریخ بوده است.

قفل های مکانیکی

قفل های مکانیکی
گره ها
گره ها - Copy

اولین قفلی که یونانی ها اختراع کردند عبارت از طناب با تسمه محکمی بود که آن را به طرز مخصوصی به جایی که میخواستند محفوظ دارند گره میزدند و هیچکسی دیگر نمی توانست این طناب یا تسمه را پس از باز کردن آن طوری که اول گره زده بودند دو مرتبه گره بزند تاریخ دقیقی از این دردست نیست.


قفل های چوبی
چوبی - Copy

اولین قفل تقریباً در 4000 سال قبل توسط مصریان اختراع شد. این قفل چند میله چوبی قابل حرکت دارد که در سوراخهای مناسب روی کلون می افتند و درب را در وضعیت بسته نگه میدارند کلید چوبی دارای دندانه های است که داخل کلون می رود و باچرخاندن آن دندانه ها داخل هم می روند و درب باز میشود


قفل های فلزی
فلزی - Copy

به صورت حیرت آوری با شروع انقلاب صنعتی در اواخر قرن 18 میلادی ، مهندسی دقیقتر و قفلهای پیچیده تری در این صنعت بکار گرفته شد. قفلهای فلزی با پین که هنوز به شکل کاملتر آن مورد استفاده قرار میگیرد. کلید سازان مشهوری در دنیا مانند James sargent . Linus yale . joseph barmah به صورت حرفه ای امنیت قفلهای مکانیکی را افزایش دادند.

آخرین پیشرفت بشر طی تاریخ ، قفلهای الکترونیکی است یک قفل الکترونیکی یک دستگاه قفل است که با استفاده از جریان الکتریکی عمل میکند. معمولاً قفلهای دیجیتال آپارتمانی به صورت مستقل عمل میکند. به این مفهوم که تمامی عملیات اپراتوری ، مدیریت و ثبت کاربر ، گزارش گیری و کنترل زمان توسط قفل و بدون نیاز به دستگاهای جانبی و نرم افزار صورت میپذیرد.

قفلهای الکترونیکی:

قفلهای الکترونیکی
کد رمز
Password

اولین مدل قفلهای الکترونیکی است که با استفاده از صفحه کلید ، کد رمز که معمولا بین 4 تا 6 رقم میباشد وارد میشود و پس از تائید احراز هویت، قفل غیر فعال گردد.


کارت هوشمند RFID
cARD2

قفل توسط یک عدد کارت RFID که با کشیدن یا نزدیک کردن به قفل عمل میکند. هر کارت دارای یک مدار الکترونیکی با یک باند فرکانسی و کد شناسائی مشخص می باشد که با نزدیک کردن به قفل انتقال دیتا از طریق امواج رادیوئی انجام می پذیرد و در صورت مطابقت قفل عمل میکند.


اثر انگشت
FINGERPRINT2

این ویژگی در حال حاضر جزء مطمئن ترین روش حفاظتی میباشد. از انجائیکه سنسورهای اسکنر میتوانند تفاوت بین واقعی بودن یا نبودن انگشت را تشخیص دهند تقریبا هیچ راهی جهت سرقت،کپی و یا جعل اثر انگشت وجود ندارد.


Biometric ترکیبی است از دو کلمه Bio به معنای زیست و Metric به مفهوم اندازه گیری که در حال حاضر به عنوان اخرین توسعه در تکنولوژی در سیستمهای مختلف بکار برده میشود و شامل روشهایی برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل داده های بیولوژی بر اساس یک یا چند ویژگی فیزیکی ذاتی در بدن انسان برای تائید هویت افراد به کار برده میشود.

تکنولوژی بیومتریک

تکنولوژی بیومتریک
اثرانگشت
اثر انگشت

استفاده از اثر انگشت قدیمیترین تکنیک بیومتریک است.اثر انگشت هر انسان منحصر به فرد است و مشابه ندارد و در طول عمر تغییر نمیکند. در این روش سنسور حسگر تمامی خطوط و پستی بلندیها و سیارهای روی انگشت را اسکن کرده و با یک الگوریتم پیچیده پردازش تصویر انها را به سیگنالهای الکتریکی و دیجیتال تبدیل کرده و در بانک اطلاعاتی ذخیره مینماید.پس از دریافت اطلاعات جدید اسکن هر انگشت، در صورت مطابقت با اطلاعات ذخیره شده فرمان دسترسی به سیستم مورد نظر را صادر میکند.


تاریخچه علم اثر انگشت:
تاریخچه

در سال 1982 دانشمندی بنام Francis Galton اولین کسی بود که مطالعات قدیم در ضمینه اثر انگشت را بر پایه علمی بنا نهاد که به پذیرش ان در دادگاه به عنوان سند کمک کرد. در اوایل دهه 1900 شناسائی اثر انگشت به صورت گسترده در تحقیقات جنائی مورد استفاده قرار گرفت. از دهه 1960 با توسعه فناوری شناسائی اثر انگشت دقیق تر شد و به همین ترتیب دستگاه ها و سیستمهای امنیتی از این تکنولوژی شروع به بهره برداری کردند.


حسگرها
حسگر

اسکنرهای اپتیکال قدیمی‌ترین نوع اسکنر اثر انگشت هستند و از تکنولوژی ساده‌ای بهره می‌برند: شیارهای انگشت توسط نور روشن شده و از یک سنسور اپتیکال برای خواندن تصویر بدست آمده استفاده می‌شود؛ این روش، ساده، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای اسکن سطوح بزرگ، مانند تمام انگشت‌ها یا کف دست است. اسکنرهای خازنی رایجترین حسگر اثر انگشت میباشد که مبنای ان بر انتقال جریان الکتریکی بین پوست و خازنها میباشد که در بیشتر تلفنهای هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد. تکنولوژی اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک جدید است و به احتمال زیاد در آینده توسعه خواهد یافت. این نوع اسکنر بر اساس تولید عکس‌های سه‌بعدی با استفاده از شیارهای اثر انگشت کار می‌کند.


سنسورها
سنسور

گرچه حسگرهای اثر انگشت مختلف امروزه از ساز و کار و اجزای مشابهی تشکیل شده‌اند، آنچه باعث تفاوت آنها می‌شود الگوریتمی است که به کار می‌رود و کاربردی بودن یا بلا استفاده بودن حسگر را معین می‌کند. در حسگرهای Fingerprint انواع مختلفی از اسکنرها وجود دارد ولی ساختار کلی آنها و شناسائی الگوریتم اثر انگشت مشابه به یکدیگر می باشد.

پاسخگوی آنلاین
ارسال